Haber

İsrail ordusundan Nablus’a operasyon: 10 ölü, 102 yaralı

İsrail ordusu tarafından Batı Şeria’nın Nablus kentine düzenlenen askeri operasyonda en az 10 kişi öldü, 102 kişi yaralandı. Filistin Yönetimi sağlık bakanlığından yapılan açıklamada, askerlerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybedenlerin yaşlarının 23 ile 72 arasında olduğu bildirildi.

İsrail ordusu, Nablus kentine operasyon yapıldığını doğrularken, askerlerin daha önce Batı Şeria’da silahlı çatışmalara karışmakla suçlanan 3 militanı tutuklamak için kente girdiğini ve bu 3 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. saklandıkları yerde çevrelendiler. Ordu, zanlıların teslim davetine karşı taraftan ateşle karşılık verildiğini, çıkan çatışmada 3 militanın öldürüldüğünü, İsrail askerlerinin ortasında ölen ya da yaralanan olmadığını bildirdi.

fransız haber ajansı AFP’nin Bölgedeki bir muhabir, operasyonun 3 saat sürdüğünü söyledi. Muhabir ayrıca, operasyondan önce İsrail askerlerinin Nablus’un merkezinde Filistinli gençlere göz yaşartıcı gaz attığını ve Filistinlilerin buna taş atarak ve yollara araba lastikleri yakarak karşılık verdiğini bildirdi.

İsrail ordusunun artan faaliyetleri

Son bir yıldır Filistin yönetimindeki Batı Şeria bölgesinin kuzeyindeki operasyonlarına ağırlık veren İsrail ordusu, bu operasyonlarla bağlantılı olarak “terörist faaliyet” yürüttüğünden şüphelenilen Filistinli militanların takibini gösteriyor. Filistinli silahlı grupların kalesi olarak görülen Nablus ve Cenin şehirleri, bölgede İsrail baskınlarının en şiddetli olduğu şehirler.

Geçen yıl Ekim ayında İsrail ordusunun Nablus’ta “Aslan Yuvası” adlı bir örgüte düzenlediği operasyonda beş Filistinli öldürülmüştü. Söz konusu örgüt, İsrail sivil ve askerlerine yönelik saldırılar düzenlemekle suçlanıyor.

AFP,AP / ET,EC

haber-senkaya.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu