Ekonomi

Gram altında rekor denemesi

Altın, Salı günü yüzde 0,8 yükseldikten sonra, yatırımcıların zaten kırılgan olan ekonomi üzerinde daha fazla baskı oluşturacak olası bir ABD borç tavanı anlaşmasının etkilerini değerlendirmesiyle yatay seyretti.

Spot altının onsu 1.962 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve orta banka Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın 1.307 TL ile rekor seviyelere yaklaştıktan sonra 1.300 TL’ye geriledi. Gram altın 22 Mayıs’ta 1.313 TL ile rekor kırdı.

Çeyrek altın 2 bin 140 liradan, Cumhuriyet altını 8 bin 640 liradan satılıyor.

Spot altın bu ay yaklaşık yüzde 2 düştü ve ABD’nin rekor seviyeye yakın rekor bir temerrüde düştüğü Mayıs başındaki kazanımlarını geri verdi.

ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhuriyetçi Meclis Başkanı Kevin McCarthy, oylamayı yapacak milletvekillerinin olası bir varsayılan senaryodan kaçınmak için üzerinde anlaşmaya varılan maddeyi geçireceklerine inandıklarını açıklayarak bu dalgalanmaları büyük ölçüde dağıttı.

Bu arada, ABD tahvil getirileri, anlaşmanın ABD büyümesini desteklemek için kullanılan hükümet harcamalarını sınırlayarak durgunluk riskini artıracağı yönündeki spekülasyonlarla Mart ayından bu yana en yüksek seviyelerinden geriledi.

Fiyat şu ki, bu Fed’in sıkılaştırmaya devam etme kabiliyetini azaltabilir. Swap işlemleri tarafında ise yatırımcıların Temmuz ayına kadar tamamen faiz artırımını fiyatladıkları görülmektedir.

bunyan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu