Ekonomi

Çin ile Avustralya arasında 11 ticaret ve işbirliği projesi imzalandı

NANNING, 26 Mayıs (Xinhua) — Çinli ve Avustralyalı şirketler arasında toplam değeri 10,3 milyar yuan (yaklaşık 1,5 milyar ABD doları) olan 11 ticaret ve işbirliği projesi anlaşması Perşembe günü imzalandı.

Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Kurulu Guangxi Komitesi’nin açıklamasına göre, projeler kaynak, gıda ve ilaç gibi alanları kapsıyor.

Anlaşmalar, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) ticaret ve yatırım fuarı kapsamında imzalandı. Fuar, Çin ile Avustralya arasındaki ticaret ve yatırımı desteklemek için hem Avustralya’da hem de Çin’in güneyindeki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nde düzenleniyor.

Çin ve Avustralya’yı kapsayan RCEP, 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girdi. RCEP kapsamındaki bu iki ülkeye ek olarak, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’ne (ASEAN) üye 10 ülke ile Japonya, Güney Kore ve Yeni Zelanda. RCEP aynı zamanda dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması olma özelliğini de taşıyor.

Guangxi bölge idaresi başkan yardımcısı Sui Guohua, Guangxi’nin benzersiz konumunu RCEP üyeleriyle işbirliğini derinleştirmek için kullandığını söyledi. Sui, Guangxi ve Avustralya’nın karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini derinleştirmeleri ve RCEP tarafından sağlanan iş fırsatlarından tam olarak yararlanmaları gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu