Ekonomi

BioNTech-Pfizer, AB ile Covid-19 aşı sözleşmesini revize ediyor

AB Komitesi, 27 üye ülke adına Kovid-19 aşısı alımı için BioNTech-Pfizer ile yapılan sözleşme değişikliği müzakereleri sonucunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Açıklamada, AB ile aşı geliştiricisi BioNTech-Pfizer’in yeni gereklilikler doğrultusunda sözleşmede değişiklik yapılması konusunda anlaştıkları belirtildi.

Mevcut aşı tedarik sözleşmesindeki değişikliğin, iyileşen epidemiyolojik durumu dikkate aldığı açıklamada, gelecekte endişe verici olan Kovid-19 varyantlarının ortaya çıkması durumunda aşıya erişimin devam edeceği kaydedildi. Açıklamada, değişiklikle birlikte üye ülkelerin mevcut aşı sözleşmesinde alması gereken aşı dozu önleminin azaltıldığı, başlangıç ​​sözleşmesindeki dozların belirli bir fiyat karşılığında isteğe bağlı dozlara dönüştürüleceği belirtildi. Açıklamada, üye ülkelerin aşıları alabilme sürelerinin uzatıldığı belirtilirken, bu dozların 4 yıl sonraya kadar verilebileceği belirtildi.

AB ülkeleri, aşı talebinin azalması nedeniyle Komisyon’un üreticilerle imzaladığı Kovid-19 aşı sözleşmelerinde değişiklik talep ediyordu. 2021 yılında AB, 2023 yılı sonuna kadar 900 milyon doz opsiyonlu olmak üzere, 1.8 milyar doz Kovid-19 aşısı alımı için BioNTech-Pfizer ile üçüncü sözleşmeyi imzaladı. talep olmadığı için teslim edilmedi. Ayrıca AB, sözleşmede ek çağrı seçeneğini uygulamadı.

Sözleşme değişikliği ile AB’nin almayı taahhüt ettiği doz miktarı azalıyor. Ancak AB iptal edilen her doz için bir bedel ödemek zorunda. Söz konusu aşıların fiyatı ve iptali için ödenecek rakam paylaşılmamaktadır.

AB Komitesi, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında bazı ilaç ve aşı üreticilerinden yüksek hacimli aşı temin etmişti. Komite, bir Covid-19 aşısının tedariki için en ağır sözleşmesini Pfizer-BioNTech ile yaptı.

habergolyaka.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu