Teknoloji

Bilgisayarların Yandığı Günlerde Alternatif Arayanlara: Huawei MatePad Air İncelemesi

2019’dan beri Huawei ABD yaptırımlarına rağmen taşınabilir bölümde de başarısını sürdürmeyi başardı. Akıllı telefonlardan bilgisayarlara ve kulaklıklara kadar tüm cihazlarını kısa sürede bu ekosisteme entegre ederek kendi ekosistemini kurdu.

Huawei ekosisteminin en yeni yaratımı, zarafeti ile göz dolduran Apple’ın doğrudan rakibi. Huawei MatePad Hava oldu. MatePad Air’i de kısa süreliğine deneyimleme ve test etme fırsatı bulduk. MatePad Air ile ilgili tüm detayları bu içeriğimizde paylaşıyoruz.

Huawei MatePad Air neler sunuyor?

Huawei MatePad Air, pürüzsüz kenarları ve yuvarlatılmış köşeleri olan, yalnızca 6,4 milimetre kalınlığa sahip bir gövde üzerine inşa edilmiştir. Cihaz, tüm donanımıyla birlikte yaklaşık. 508 gram ağırlıkmal sahibi.

MatePad Air’i elinize alıp açtığınızda ilk fark ettiğiniz şey yine Huawei’nin en başarılı olduğu alanlardan biri olan ekran. 16,7 milyon rengi destekleyen ekran, 291 PPI pik parlaklık, gün ışığında bile rahat kullanım sağlıyor.mümkün kılar.

Tableti rakiplerinden ayıran en büyük ekran özelliği ise yenileme hızı. Cihaz, iPad Air’den neredeyse 3 kat daha yüksek olan 144 Hz yenileme hızı sunuyor. Bu hız, parlaklık ve yüksek renk kararlılığı, 2800 x 1840 (2,8K)Oldukça yüksek bir çözünürlükle birleştiğinde, son derece net ve canlı görüntüler elde edilir.

Gövde altındaki donanıma inecek olursak cihaz, Qualcomm’un 2020 yılında piyasaya sürdüğü Snapdragon 888 yonga setini barındırıyor. Bu yonga setinde de Adreno 660 GPU bulunuyor. yonga setine 8 GB RAM ve 128 veya 256 GB depolamaeşlik eder.

Huawei MatePad Air, ABD yaptırımları nedeniyle Google’ın Android işletim sisteminde bulunmuyor. Tablette Huawei’nin kendi işletim sistemi HarmonyOS’un 3.1 Sürümüvar.

Elbette bir tableti “tablet” yapan tüm bu özellikler değildir. Bir tableti en işlevsel yapan özellikler, işletim sistemi ve uygulamalarında yatmaktadır.

Huawei MatePad Air bu bahiste rakiplerinin gerisinde kalmıyor. Cihaz, Huawei Dizüstü Bilgisayar uygulama, çoklu ekran desteği, birden fazla uygulamanın aynı anda ekrana yansıtılması, doğrudan bilgisayara bağlanma desteği gibi birçok kullanışlı özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Bunları detaylıca yaşadık, deneyimlerimizi paylaşacağız.

Son olarak, Huawei MatePad Air, Akıllı Manyetik klavye ileAynı zamanda temel görevler için bilgisayar gibi bir deneyim sunar.

İnceleme yazımızda yiyerek cihazın kamera ve batarya özelliklerinden bahsediyor olacağız.

Huawei MatePad Air incelemesi:

Kullanım hissi ve manyetik klavye deneyimi:

Cihazın bize verdiği his ile incelememize başlayalım. Huawei MatePad Air’e herhangi bir aksesuar takmadığınızda oldukça pürüzsüz bir gövdeye, devasa bir ekrana ve düz kenarlara sahip olabilirsiniz. tutması kolayBir cihaz geliyor.

Cihazın arkasındaki kamera aksamı da dikkate değer bir yüksekliğe sahip değil. Bu sayede cihazı arka yüzeyinde kullandığınızda rastgele dengesizlik yaşamamakrahatlıkla kullanabilirsiniz.

Huawei’nin tabletle birlikte gelen akıllı manyetik klavyesi de tableti bir bilgisayara dönüştürüyor. Klavye tuşları hissi sakız benzeri deneyimteklifler.

Ancak burada söyleyebileceğimiz olumsuz bir nokta, klavyenin yerleşik kısayollarının standart klavyelerden çok farklı olmasıdır. Bunun için alternatif bir klavye uygulamasına ihtiyacınız olabilir.

Diğer bir olumsuz nokta ise klavyedeki tuşların yerleşimi ile ilgili. Klavyedeki “Ğ” ve “Ü” tuşları , klavye ingilizce olarak yepyeni olduğu için birlikte tek tuş yer kaplıyor. Tuşlardan biri diğerinin yarısı kadar. Bu, bu tuşlara basmayı zorlaştırır.

tabii ki durum Apple’ın da Folio klavyelere sahip olduğunu belirtelim. . Maalesef üreticiler klavyeyi Türkçe’ye adapte ederken veya ekstra maliyetten dolayı tuş boyutlarında değişiklik yapamıyorlar.

Verim:

Huawei MatePad Air, 2020 yılında piyasaya sürülen bir yonga setine sahiptir. Bu durum kağıt üzerinde olumlu bir olumsuzluk yaratabilir. Ancak cihazın fiyatı düşünüldüğünde rahatlıkla kabul edilebilecek bir donanım.

Tableti kullandığımız sürece işletim sistemi arayüzü ve uygulamaları ne olursa olsun hiçbir noktada takılma, donma gibi sorunlarla karşılaşmadık. Cihaz, her saniye akıcı bir deneyim sunmayı başardı. Bu, birazdan daha ayrıntılı olarak konuşacağımız çoklu uygulamalar ve ekran yansıtma gibi özelliklerde de korunmuştur.

2020 model işlemci ile ilgili bir diğer soru işareti de elbette performansla ilgili olacak. Taşınabilir dünyada özellikle son yıllarda işlem gücü anlamında günlük kullanıcılar için önemli bir gelişmenin olmadığını hemen belirtebiliriz. Peki bu nedir? Günlük kullanım”?

Tableti daha çok sosyal medyada gezinmek, film/dizi izlemek, oyun oynamak, internette içerik tüketmek için kullanacaksanız Snapdragon 888 ile en yeni Gen 2 yonga setleri arasındaki fark ortada. Çoğu zaman hissetmezsin.

Şimdi iş kullanımlarına bakalım. Tablet, belge üretimi ve düzenleme, fotoğraf düzenleme gibi işlemler için geniş donanım sunmaya devam ediyor. Tıpkı günümüzde olduğu gibi CapCut gibi uygulamalarlaGörsel düzenleme yapacaksanız performans konusunda bir daha sorun yaşamazsınız.

Burada unutulmaması gereken bir nokta daha var: Huawei de tablete 2020 model bir chipset koyduğunun farkında ve muhtemelen bu bilinçle ekosistemini desteklemeye devam edecek. Dolayısıyla önümüzdeki birkaç yıl içinde uygulamalarda ve işletim sisteminde herhangi bir sorunla rekabet etme olasılığı oldukça düşüktür.

Kamera:

Huawei MatePad Air, en akıcı fotoğrafları veya görüntüleri çekmeyi amaçlar. Tablet, taşınabilir bir bilgisayar olarak hem iş hem de eğlence amaçlı kullanımlarınızı karşılamayı vaat ediyor. Bu hırslar elbette kamera kurulumuna da yansıyor.

Arkadaki tablet 13MP çözünürlük bir kamera barındırır. Bu kamera ile 4208 x 3120 pikselde fotoğraflar çekilebilir ve 4K çözünürlükte görüntüler çekilebilir. ön tarafta ise 8MP çözünürlük1080p görüntü kaydedebilen ve 3264 x 2448 piksel fotoğraflar çekebilen bir kamera var.

Kamera ile yaptığımız çekimlerde günümüz için ortalama sayabileceğimiz orta segment akıllı telefonlara benzer görüntülerle karşılaştık. Özellikle bu fiyata alınabilecek bir tablet için bu oldukça beklenen bir durum.

Tablet kameraların yazılımla kazandığı bir güç, hem içerik üretenler hem de sürekli toplantılara katılanlar için çok faydalı bir özellik: akıllı takip kamerası. Basitçe, bu özellik sayesinde kamera sizi sürekli takip ederek sizi görüntünün merkezine yerleştirir. Ayrıca el kol hareketlerinizle diğer konuları takip etmenizi sağlayabilir. Huawei’nin tanıtım görselinde bu kullanım şu şekilde örneklenmiştir:

Kameralı testlerimizi detaylı inceleme videomuzda görebilirsiniz.

Tablet avantajını hissedeceğiniz kısım: Çoklu görev ve çoklu uygulama kullanımı:

Gelelim bir tabletin sunabileceği en büyük nimetlere, birden fazla uygulama kullanabilmesine ve aynı anda birden fazla işi yapabilmesine. Huawei her ne kadar yeni bir işletim sistemi geliştirmiş olsa da kullanım deneyimi açısından birçok rakibini şimdiden geride bıraktı.

Tablette HarmonyOS 3.1 işletim sistemi, çoklu pencere (Çoklu Pencere)birden fazla uygulamayı ekrana sabitleme (App Multiplier) ve bir yerden başka bir yere taşıyacağınız/kopyalayacağınız belgeleri hızlı bir şekilde yönetebileceğiniz SuperHub gibi özellikler sunar.

Bir içerik platformu olarak tabletin en ilgi çekici yanı da bu özellikleri oldu tabii ki. Uygulama Çarpanı Ekranın bir kısmına yazı yazdığımız belgeyi açıyor diğer pencerede tarayıcıyı açabiliyor hatta kısa notlar için Huawei Notes, müzik için Spotify ve grup bağlantısı için Slack gibi uygulamalar “App” isimli bir ikonda açılıyor. Ekranın sol tarafında görünen Bubble”, ekrandan uzakta bir formda. gidebiliriz

Bu bölümde aynı anda 10 adede kadar uygulama açık bırakılabilir. Bu sayede müzik değiştirip arkadaşlarınızla bağlantı kurduğunuzda bu ikona tıklayıp uygulamalar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Çoklu Pencere özelliği ile yeni açtığınız uygulamaları ekrandaki diğer uygulamaların üzerine konumlandırabilirsiniz.

Aşağıda örnek kullanımını görebilirsiniz:

[YOTUBE GÖRSELİ: https://youtu.be/iHGLHeeF8pk]

Bilgisayarınızı tablete de aktarabilirsiniz:

Huawei ekosisteminden bir zevk, bu tablette de destekleniyor. bilgisayarda yüklü Huawei Bilgisayar YöneticisiMatePad Air’i bilgisayarınızın ikinci ekranı haline getirebilir hatta bu ekrana dokunarak işlem yapabilirsiniz.

Ancak bu özelliğin kullanımı sırasında performans ve görüntü kalitesi açısından Ne yazık ki, Apple’a yaklaşılamaz.Ancak bu tabletin fiyatını tekrar ele alırsak aradaki farkın oldukça doğal ve kabul edilebilir olduğunu söyleyebiliriz.

Uygulama tarafına bir göz atalım:

Huawei, Android ekosistemine veda etse de kısa sürede en bilinen uygulamalar dahil olmak üzere piyasadaki hemen hemen her uygulamayı bünyesine katmayı başardı. App Gallery’de en çok tanınan ve yaygın olarak kullanılan oyunlar arasında yer alan sosyal medya, iletişim, alışveriş, bankacılık, CapCut gibi üretkenlik, Disney+ gibi eğlenmeyi ve çizmeyi sevenler için Krita ve Sketchbook uygulamalarıvar.

Tüm bunlara ek olarak, işleri sürekli hareket halinde olanlar ve zamanı olmayanlar için. WPS Office gibi analizler tablete kurulabilir. Ancak bazı olumsuz noktalar da var.

Fotoğraf veya görsellerle derinlemesine ilgilenmeyi seven biriyseniz, Photoshop ve Premiere Pro Rush gibi popüler Adobe uygulamaları, Uygulama Galerisi’nde mevcut değildir.Bu durum tableti içerik üretmek için kullanmayı hedefleyenleri üzebilir.

Gelelim farklı bir kapıya. İnternet dünyasının Google etrafında döndüğü bir dünyada Huawei ekosisteminin en büyük dezavantajı elbette Google’ın uygulamalarını doğrudan destekleyememe.

Yerleşik Google hizmetleri yok, ancak bunun için bir çözüm var: Gbox;


Gmail, Haritalar, YouTube Music ve YouTube gibi uygulamaların yanı sıra App Gallery’den Gbox uygulaması Netflix, Zoom ve Duolingo gibi diğer uygulamalar Huawei, cihazlara yüklenmesine izin verir. Üstelik uygulamaları yükledikten sonra karşılaşılan deneyim, Android cihazlardan neredeyse tamamen farklı.

Tamamen ücretsiz olarak sahip olabileceğiniz Gbox uygulaması aynı zamanda sadık bir uygulama olduğundan kafanızda soru işaretleri oluşmasına gerek yok. Ayrıca hem Gbox’ın hem de Gbox üzerinden kuracağınız tüm uygulamaların kurulumu, bir uygulama marketinden uygulama indirip kurmak kadar kolay.

Gbox nasıl kurulur?

 • Uygulama Galerisi’ne girin.
 • Herhangi bir Google uygulamasında arama yapın.
 • Gbox sitesine yönlendirilmek için sonuca basın.
 • Gbox’ı indirin, cihazınıza kurun, gerekli izinleri verin.
 • Google hesabınızda oturum açın.

Ayrıca Gbox ayarlarında ” KLON” seçeneği ile uygulamalardaki bildirim sorunları da ortadan kalkar.

Ses konusunda ayrı bir paragraf açmakta fayda var:

Tableti eğlence amaçlı kullandığımızda yani Netflix ya da YouTube gibi platformlardan içerik tükettiğimizde ya da oyun oynadığımızda dikkatimizi çeken bir detay daha oldu. Cihaz ses konusunda sunduğu hoparlörler ile oldukça uygun bir başarıya sahip.

Elbette bu başarının arkasında dört kanallı ve geniş genliklere sahip dört hoparlör ve Huawei’nin geliştirmesi var. Histen 8.0 algoritması yalanlar. Cihazın her iki yanında bulunan ikişer hoparlör ile en yakın düzeyde surround ses deneyimi elde edilir.

Pil ve şarj performansı:

Gelelim değerlendirmemizin son noktasına, tableti günlük hayatımızda ne kadar kullanabiliyoruz, tüm bu özelliklerinden nerelerde faydalanıyoruz. Huawei MatePad Air, 8.300 mAh gibi devasa bir pile sahiptir. 40W hızlı şarj desteğiHuawei bilgilerine göre pil, 1080p çözünürlükte görüntüleri yaklaşık 12 saat kesintisiz oynatmanıza olanak tanıyor.

Tablet ekranının sürekli aktif olduğu bu örnek senaryodaki bilgiler deneyimlerimize başarılı bir şekilde yansıtılmıştır. Testlerimiz için tableti biraz zorladığımız ve arka planda birçok uygulamayı çalıştırdığımız saatlerde bile pil yüzdesi günün geri kalanında rahatlıkla yetecek seviyede kaldı.

Son noktayı koyalım: Bu tablet alınır mı?

Artıları:

 • İnce ve hafif gövde
 • Yüksek çözünürlük, canlı renkler ve parlak ekran
 • Video/yazılı içerik üretimi için yeterli performans
 • Toplantılar için yeterli kamera özelliği ve çözünürlüğü
 • Devasa pili ile bir günlük kullanım için yeterli zaman sunar.
 • App Multiplier ve Multi-Window gibi özelliklerle bilgisayar deneyimi sağlama
 • İnce, konforlu klavye

Eksileri:

 • Yerleşik Google hizmeti yok
 • Üretkenlik için sonlu uygulama kitaplığı
 • Suya veya toza karşı direnç sunmaz

Kimler için uygundur?

 • Tabletlere çok para harcamadan gereğinden fazla performans arayanlar
 • Hareket halindeyken çalışanlar ve öğrenciler
 • Yoğun kullanım senaryolarında şarj sorunu yaşamak istemeyenler

Huawei MatePad Air teknik özellikleri:

Ekran 11,5 inç, 30-144 Hz, 291 PPI, TFT LCD (IPS) panel, 2800 x 1840 piksel çözünürlük
İşlemci Qualcomm Aslanağzı 888 (Adreno 660 GPU)
Veri deposu 8GB
Depolamak 128/256GB
Ön kamera 8MP (f/2.2)
arka kamera 13MP (f/1.8)
Pil 8.300mAh
işletim sistemi Harmony OS 3.1

Huawei MatePad Hava fiyatı:

128 GB depolama ve 8 GB RAM seçeneği ile Huawei MatePad Air 18.096 TL’den başlayan fiyatlarla satın alınabilir. Belirli bir süre için bu fiyat 12.999 TL’ye düşmüştür.

Ayrıca eseri satın alan tüm kullanıcılar, klavye, fare, M-kalem 2 kalem ve 5.496 TL değerinde FreeBuds SE kulaklık ücretsiz olarak alınabilir. Huawei MatePad Air’e göz atmak ve satın almak için bu temaya tıklayabilirsiniz.

#ortaklık

habertusba.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort